آبشار سردابه، دوش آب معدنی سبلان اردبیل

آبشار سردابه، دوش آب معدنی سبلان اردبیل روستای سردابه اردبیل با داشتن آبشار وآب گرم های ناب از روستاهای توریستی کشور به حساب می آید. این منطقه با حدود ۷ دهنه چشمه آب معدنی گرم و آبدرمانی جدیدالاحداث منطبق با استانداردهای روز دنیا و آبشاری دیدنی در منطقه ییلاقی حوالی آن از مناطق گردشگری محسوب […]

آبشار سردابه، دوش آب معدنی سبلان اردبیل

روستای سردابه اردبیل با داشتن آبشار وآب گرم های ناب از روستاهای توریستی کشور به حساب می آید. این منطقه با حدود ۷ دهنه چشمه آب معدنی گرم و آبدرمانی جدیدالاحداث منطبق با استانداردهای روز دنیا و آبشاری دیدنی در منطقه ییلاقی حوالی آن از مناطق گردشگری محسوب میشود.
آبشار سردابه در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از جاذبه های گردشگری این استان که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.
2016-09-12-16-09-39

ارتفاع آن حدود ۱۵-۲۰ متر و حجم جریان آن نسبتاً اندک و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است.  این آبشار در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه قرار دارد. دمای آبشار سردابه در حدود ۳۵ درجه سانتی گراد است. اين مکان يک منطقه طبيعی در دامنه شرقی کوه سبلان بوده و از ساليان دراز در اين منطقه موجود می باشد.

چشمه سردابه در ۲۵ کيلومتری شمال غرب شهر اردبيل و یک كیلومتری شمال دهكده وكیل آباد، در روستای سردابه واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دريا ۱۸۴۰ متر است و چشمه در روی دامنه قرار دارد.  در دره ای گسترده قراردارد. آب این چشمه از كف استخر بزرگی كه با گاز ییدروژن سولفوره همراه است از چندین شكاف طبیعی زمین بیرون می آید وارد استخر دیگری می شود و از آنجا به پایین دره جریان می یابد. آب كانی سردابه آبی است گوگردی و نیمگرم . آب چشمه دارای بوی بد، اما زلال است. روی سنگ های كناراستخر و سنگ های مسیر آب، اندكی رسوب نخودی رنگ دیده می شود كه این رسوب، از املاح قلیایی و مختصری گوگرد تشكیل شده است.

حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است در واقع  مقدار آبدهی یا دبی این آبشار در حدود 25 لیتر در ثانیه و بصورت دائمی در جریان است هر چند در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد. ظاهر آب شفاف، کمی ترش مزه و بيرنگ میباشد.2016-09-12-16-10-50

 2016-09-12-16-10-10

2016-09-12-16-12-32