آبشار زیبا و دیدنی مجموعه گردشگری روستای زیارت

در جنوب شهر گرگان در ادامه راه آسفالت ناهار خوران، با رسیدن به میدان ناهارخوران در انتهای راه، از منتهی الیه سمت چپ میدان وارد جاده زیبا و جنگلی زیارت شوید. پس از طی ۱۲ کیلومتر به روستای زیارت خاصه رود (امامزاده عبدالله) می رسید. وجود طبیعت زیبا، آب و هوای مناسب، آبشار و چشمه آبگرم […]

در جنوب شهر گرگان در ادامه راه آسفالت ناهار خوران، با رسیدن به میدان ناهارخوران در انتهای راه، از منتهی الیه سمت چپ میدان وارد جاده زیبا و جنگلی زیارت شوید. پس از طی ۱۲ کیلومتر به روستای زیارت خاصه رود (امامزاده عبدالله) می رسید. وجود طبیعت زیبا، آب و هوای مناسب، آبشار و چشمه آبگرم موجب شده که در فصل تابستان تعداد بی شماری علاقه مند را به خود جذب نماید.
 2016-08-13-00-37-45
در طول مسیر تا روستای زیارت که با ماشین نیم‌ساعتی طول خواهد کشید، رودخانه زیارت در کنار مسیر و در دل جنگل‌های کهنسال همراه شما خواهد بود. البته دقت داشته باشید که در فصل زمستان و بهار و هنگام بارنگی شدید، این رودخانه امکان طغیان دارد و باید مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورید. همچنین بعضی از دامنه‌های کوهستانی کناره رودخانه، در فصل بارش، ممکن است ریزش کنند. «زیارت» از ییلاق‌های معروف و از مکان‌های دیدنی استان گلستان است و به لحاظ حیاط‌های تودرتو و رنگ دیوار خانه‌ها و قدمت آن جزو ۲۰ روستای برتر گردشگری ایران به شمار می‌رود.
2016-08-13-00-15-42
این روستا در دره رودخانه «خاصه رود» قرارگرفته و در دامنه این رود گسترش پیدا کرده است. زیارت از شمال به ناهارخوران و ارتفاعات «بندسر» و «خمام شهر»، از شرق به ارتفاعات «خال دره»، از غرب به ارتفاعات «ادیم» و «مازوکش» و «کمرسر» و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌شود.
اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، طوری برنامه اقامت‌تان را بچینید که بتوانید از این جاذبه‌های طبیعی دیدن کنید. البته به جز آبشار زیارت، چشمه آب‌گرم، امام‌زاده عبدالله و همچنین بافت قدیمی روستا هم می‌توانند مهم‌ترین دیدنی‌های سفر شما باشند.
امام‌زاده و چشمه آب‌گرم در همان میدان اصلی روستا واقع شده‌اند. آب‌گرم روستای زیارت که تنها چشمه آب‌گرم در استان گلستان است دارای آب صاف، زلال، فاقد طعم و بوی تند و خاص بوده و گرمای ملایم و مطبوعی دارد. به گفته اهالی زیارت، آبگرم این روستا آرام بخش بوده و برای انواع بیماری‌های پوستی و درد مفاصل مفید است.2016-08-13-00-09-38

اما برای رفتن به آبشار دیدنی زیارت لازم است مسیر خود را تا انتهای روستا و تا جایی که در واقع مسیر بن‌بست می‌شود ادامه بدهید. در انتهای مسیر از ماشین پیاده شوید و چند دقیقه ای تا محل آبشار پیاده روی کنید. البته نگران نباشید؛ معمولا در طول مسیر محلی‌ها و گردشگرانی هستند که مسیر را به شما نشان دهند. برای سکونت در روستا هم می‌توانید از هتل استفاده کنید یا برای تجربه محیطی واقعی تر و طبیعی در اتاق‌های امام‌زاده یا خانه‌های محلی اقامت گزینید.

2016-08-13-00-00-55

آبشار روستای زیارت در ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت و در ۱۹ کیلومتری گرگان و در مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت به نام شاخه آبشار قرار دارد. این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور، از ارتفاع حدود ۱۵ متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می ریزد.

2016-08-13-00-06-23

در کل محوطه آبشار ذرات ریز و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ ها نیز پوشیده از خزه و گل است. منظره زیبا، آب صاف و محیط آرام عواملی هستند که مشتاقان و علاقمندان به طبیعت را به خود جلب می نماید.

2016-08-13-00-36-18

متسفانه آبشار و چشمه آبگرم زیارت در حال حاضر فاقد امکانات رفاهی مناسب جهت گردشگران می باشند. با این وجود علاقه مندان به طبیعت بکر به خصوص در فصل تابستان از این آبشار و چشمه دیدن می کنند.

2016-08-13-00-24-28

این مجموعه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع شده است اما استفاده دام ها از محیط های هم جوار و تردد بدون کنترل انسان ها از عوامل محدود کننده ظرفیت و توان تفرجگاهی این پدیده با ارزش است.

 2016-08-13-00-26-592016-08-12-23-58-38